Atardamar Nedir? Atardamar Hastalıkları ve Tedavisi

Atardamar, kalbin karıncıklarından gelen kanı diğer organ ve dokulara götüren kan damarıdır.

Atardamar hastalıkları arasında en önemlisi ateromdur. Aterom, atardamar çeperinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkta kolagen lifler parçalanıp ayrılır, ardından esnek lifler de soysuzlaşır ve bozuna uğraya yerde kolesterol ile yağ birikimi meydana gelir. Vücut, bu yağları yabancı cisim olarak algılar ve böylece lipofaj denilen yağyiyici hücreler çoğalır. Bu hücrelerin etrafında bağ dokusu artışı olur ve iç gömlek ölümü yani nekroz olur. Aterom, son evrede ortaya çıkar. Ardından kas lifleri dağılır.

Aterom maddelerinin sertleşmesi sonucu atardamar sertliği gerçekleşir. Hastalık ilerledikçe kireçlenme ve anevrizmaya yol açabilecek olan damar çeperi berelenmeleri, damar tıkanması damarı tıkayan trombozlar ortaya çıkar.

Aterom ise atardamar yüksek basıncı, yüksek kolesterol, kan yağlarının yüksekliği gibi durumlar sebep olur. Aterom oluşumuna yol açan diğer önemli sebepler ise şişmanlık, şeker hastalığı, sigara ve alkol kullanmaktır.

Diğer bir atardamar rahatsızlığı ise atardamarın iltihaplanmasıdır. Tıp dilinde arterit denir. Daha çok 50 yaş üzeri kişilerde görülür. Ancak kadınlara kıyasla erkeklerde görülme sıklığı on kat daha fazladır. Hastalığın en büyük nedeni ateromdur. Atardamar iltihaplanmasını diğer nedenleri travma, donma, tifo, tifüs, sıtma ve frengi gibi hastalıklardır. Atardamar iltihaplanması kalp, beyin ve bacak atardamarlarında gözlenir.

Kalp atardamarlarında dolaşım güçlüğü ve göğüs anjini nöbetleri görülür. Beyin atardamarlarında iltihaplanma durumunda dolaşım yetmezliği, baş ağrısı, baş dönmesi, kulak uğuldaması gibi sinsi belirtilerden sonra ciddi nöbetler ortaya çıkar. Dolaşım bozukluğuna bağlı olarak atardamar aniden kan pıhtısıyla tıkanabilir. Bu da felç geçirmeye, görme bozukluklarına yol açabilir.

Bacaklarda atardamar iltihabı ise bacaklarda ciddi ağrılara ve kramplara yol açar. Ayak baş parmağının kangren olmasına ve ayağın kesilmesine kadar giden ciddi bir durumdur.

TEDAVİ

Atardamar hastalıklarında tıbbi müdahalenin yanı sıra cerrahi müdahale de yapılır.Anevrizma ve damarsertliği vakalarında cerrahi müdahaleye başvurulurken, diğer durumlarda hem tıbbi hem de cerrahi tedavi uygulanır.

Tıbbi tedavi durumunda sigara kullanımı kesinlikle olmamalıdır. Hayvansal yağlar ve karbonhidrat mümkün olduğunca tüketilmemelidir.

Atardamar iltihaplanmasının tedavisinde pıhtılaşmayı önlemeye ve dolaşımı güçlendirmeye yönelik tedavi uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu