Arpacık Nedir? Arpacık Nedenleri


Arpacık nedir, arpacık tedavisi, arpacık belirtileri, göz de arpacık çıkması, arpacık ve tedavi yöntemleri

Arpacık mikrop yüzünden olan enfeksiyondur. Arpacığın oluşması için dışarıdan mikrop bulaşabileceği gibi, vücut içinde bulunan bakterilerin yarattığı enfeksiyonlar ile oluşur. Bağışıklık sistemi düşük olan insanlarda sıklıkla tekrarlanan bir hastalıktır.

Arpacık oluşumu ciddiye alınmalıdır. Bakteri iltihapları ile oluşan arpacıklar, ilerleyerek yayılabilir ve çok zorlu bir süreç yaşatabilir. Çeşitli damlalar, antibiyotikler arpacık tedavisinde kullanılır. Arpacık evreler halinde ilerler ve gelişir eğer başında tedavi başlarsa başka oluşumlar engellenir.

Sık karşılaşılan bir sorundur. Nadiren cerrahi girişimler gerektirmekle birlikte, genellikle antibiyotik uygulamasıyla ve öteki basit yöntemlerle iyileştirilebilmektedir. Arpacık, etkilediği gözkapağı bezlerine göre ikiye ayrılır. Gözkapağının dışında kirpiklere bağlı yağ bezleri vardır. Bunlar, gözün yüzeyini koruyan yağı (sebum) salgılarlar. Bazen salgı bezi kanalı tıkanır ve içerde kalan bakteriler “dış” arpacığa neden olurlar.

Gözkapağının içinde ise, “meibom bezleri” denen bir dizi bez daha vardır. Bunlar da yağ bezleridir, ancak kirpiklerle bağlantılı değillerdir, gözkapağının arka yüzüne açılırlar. Burada oluşan bir tıkanıklık ve enfeksiyon da “iç” arpacığa neden olur.

Arpacık daha çok, derileri kuru ve egzamaya eğilimlilerde görülür. Kepek ve pullanma bu koşullarda ortaya çıkar ve arpacık bunların etkisiyle oluşur. Diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi, genel olarak beden sağlığının bozuk olması ve direnç düşüklüğü de arpacığın sık görülmesine neden olur.

Arpacık ortaya çıkmadan birkaç gün önce gözde kaşınma ve batma hissi başlar. Arpacık bir iki günde ortaya çıkar. Küçük, ağrılı bir nokta biçiminde başlar; sonra şişerek belirgin kırmızı bir püstül (içi irin dolu kabarcık) halini alır. Dış arpacık kolayca tanınır. Ama iç arpacığın görülmesi için gözkapağını dışa doğru çevirmek gerekir. Şişen meibom bezi gözkapağını gerdiğinden iç arpacık, dış arpacıktan daha ağrılıdır.

Arpacıkla birlikte gözkapağındaki ağrı ve batma hissi artar. Işık ağrıyı artırır (fotofobi) ve göz sürekli sulanır. Fotofobi, göz sulanması ve sürekli burnunu çekme, çocukta, kızamık gibi daha ciddi bir hastalığı akla getirebilir


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.