Anne Sütünü Artırmanın Yolları Nelerdir?


Anne Sütü

Bebeğin büyüme ve gelişmesinde anne sütü önemli bir etkendir. Gelen süt miktarı anneler arasında farklılık gösterir. Psikolojik sıkıntılar, süt salgılanmasını azaltan önemli bir faktördür. Bebeği sürekli olarak tek bir göğüsten ve düzensiz bir şekilde emzirmek süt salgılama miktarını azaltır.

Bebeğe biberon verilmesi halinde bebeğin memeyi reddetmesi karşılaşılan durumlardandır. Buna bağlı olarak süt salgılaması azalır ve zaman içinde süt tamamen kesilir. Hamilelikte alınan kiloların verilmesi amacıyla yapılan zayıflama diyetleri anne sütünü azaltan faktörlerdendir. Ek olarak annenin yeterince dinlenmemesi ve yorgunluk salgılanan süt miktarının yetersiz kalmasında etkilidir. Anne sütünün düzene girmesi 3 haftalık bir süreci kapsar.

  • Sıvı tüketimi: Tüketilen sıvı miktarının artması anne sütünün artmasında etkilidir. Su ve diğer sıvı gıdaların tüketimine önem vererek süt salgılanması artırılabilir.
  • Rezene: Süt salgılanmasını artırmak için çayından ve tohumlarından yararlanılır. Dikkat edilmesi gereken nokta aşırıya kaçılmamasıdır. Aksi halde süt salgılanmasını durdurması beklenir.
  • Arpa: Besin değeri yüksek tahıllardan olan arpa hem anne sütünü hem de anne sütünün verimliliğini artırır. Çimlenmiş arpa suyu içerek ya da arpa içeren yiyecekler tüketerek besinden faydalanılır.
  • Yeşillikler: Özellikle koyu yeşil renkli sebzelerin tüketimine ağırlık verilmesi anne sütünü artırmada önemli bir etkendir. Ispanak, maydanoz, roka ve pazı anne sütünü artıran yeşil sebzelere örnektir. Salata, yemek, çorba vb şekillerde tüketilmeleri uygundur.
  • Karbonhidrat: Hamilelikte oluşan kiloları vermek için karbonhidrat tüketimini durdurmak anne sütünün salgılanma miktarını olumsuz yönde etkiler.
  • Sarımsak: Kokusu nedeniyle anneler tarafından az tercih edilen bir besindir. İçerdiği vitamin ve mineraller ile sütün verimini yüksek oranda artırır. İştah açıcı olması nedeniyle bebeğin süt emme miktarını yükseltir.

Stres faktörünün ortadan kaldırılması süt salgılama miktarını etkiler. Doğum kontrol haplarının kullanımından kaçınmak anne sütünün korunması ve artırılması için önemlidir. Hastalık durumlarında süt salgılanmasının azalması nedeniyle anne sağlığını korumak alınabilecek önlemlerdendir. Bebek ve annenin besin tüketim miktarı orantılıdır. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenen annelerde süt azalma ihtimali düşüktür.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.