Anne Sütü
Anne Sütü

Anne Sütü Nasıl Oluşur


Anne sütü nasıl meydana gelir, Anne sütü nasıl yağlı olur, Kaliteli anne sütü nasıl olur kısaca bilgi.

Süt kanalları ve salgı dokusu, kadın memesinin normal anatomisinin bir parçasıdır. Bütün kızlar zaten onlarla doğuyor. Ergenlik döneminde hormonlar etkisiyle bezleri artar, aynı işlem hamilelik sırasında gerçekleşir ve daha sonra laktasyon olur. Ancak süt sadece çocuğu taşıyan kadın tarafından üretilebilir.

Anne sütü hazırlama süreci bebeğe başlar – memeye ne kadar hızlı uygulanırsa, beyin o kadar çabuk laktasyondan sorumlu olan prolaktin ve oksitosin miktarının artması için bir sinyal alır.

Vücut yeterli miktarda hormon ürettiğinde, vücudun kan ve lenften aldığı süt için bileşenlerin toplanması başlar. Elde edilen karışım meme bezine ulaştığında anne sütü sentezi başlar, bu da süt kanalları boyunca meme ucuna doğru hareket eder.

Süt, çocuğun yaşamın ilk aylarında ihtiyaç duyduğu miktarda ihtiyaç duyduğu her şeye sahiptir: yağlar, proteinler, karbonhidratlar, su, yağ asitleri, amino asitler, mineraller, vitaminler ve iz elementler. Ancak, bilim adamları bugün bile anne sütünün tam bileşimini tam olarak çözemediler.

Süt üç çeşittir: Kolostrum, geçiş ve olgun süt. İlk hamilelik sırasında üretilmeye başlanır ve birçok bekleyen anne memeden sarımsı bir sıvının salındığını fark edebilir – bu kolostrumdur. Çok besleyicidir ve yeni doğana yaşamın ilk günlerinde gerekli olan her şeyi sağlar. Doğumdan yaklaşık 3-5 gün sonra, geçiş sütü görünür, kolostrumdan daha şişmandır. Doğumdan sonraki onuncu günde kadın vücudunun laktasyon süresinin geri kalanında ürettiği olgun süt ortaya çıkar. Belirli kolostrum bileşeni çocuğun yaşamının yaklaşık altıncı haftasında sütten kaybolur ve daha önce günde birkaç kez bağırsaklarını düzenli olarak boşalttıysa, bu süre zarfında bunu geçici olarak yapmayı bırakabilir.

Bununla birlikte, olgun sütün bileşimi çocuğun ihtiyaçlarına ve sağlığına bağlı olarak değişir. Bir anne veya çocuğun hastalığında, örneğin, doğal antibiyotikler ve gerekli antikorlar süte “atılır”.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir