Anksiyete
Anksiyete

Anksiyete Nasıl Geçer?


Anksiyete için, genel anlaşılır bir tanım yapılması gerekirse, kaygı ve endişe bozukluğu denilebilir. Kişinin yaşadığı olaylar karşısında, ileriye dönük yaşadığı, korku ve endişelerin sebep olduğu ruhsal problemlerdir. Dolaylı yoldan, vücut sağlığını da etkilemektedir. Sürekli yaşanan korkuya bağlı olarak, kalp atışlarında hızlanma görülür. Stres ve korkuya bağlı uykusuzluk problemleri ve sık sık ağlamalar görülebilir. Anksiyete de bu korkular süreklilik gösterir. Kaygı ve endişe, insanların kendilerini korumaları için, tedbir amaçlı geliştirdikleri, iç güdülerdir. Bu kaygılar, yersiz zamanlarda ve sıklıkla tekrarlama gösteriyorsa, hekimin müdahalesi gerekecektir. Nefeste daralma, baş dönmesi şeklinde şikayetler de anksiyete bozukluğunda görülebilir. Kişinin sosyal ve çalışma hayatını etkilemesi kaçınılmazdır. Anksiyete nasıl geçer? Bu rahatsızlık için neler yapılmalıdır?

Anksiyete’nin Tedavi Yöntemleri

Anksiyetenin en önemli etkileri arasında, kişinin ruhsal sağlığını etkilemesi gelir. Ruh sağlığının bozulması, dolaylı yoldan fiziksel sağlığı da etkileyecektir.  Uyku problemleri, kalp atışlarında hızlanma, baş dönmesi gibi.

Ruhsal ve fiziksel problemlerin yanı sıra, iş ve sosyal hayatı da olumsuz yönde etkileyecektir. İşe gitme isteği kalmayacak, konsantrasyon ve motivasyon bozuklukları oluşacaktır. Yapılan işte, takım çalışmasından kaçınılacaktır. Dikkat eksikliğine bağlı olarak, başarısızlık ta oluşabilecek durumlar arasındadır. Yaşama sevinci, yerini endişeye bırakacağı için, eve bağlılık ve sosyal hayattan uzak durma isteği oluşacaktır. Bu şikayetlerin artması halinde, uzman bir hekimden yardım almak gerekir.

Tüm yaşamı etkileyen anksiyete nasıl geçer sorusunun hemen ardından, kişinin harekete geçmesi gerekir. Alanında uzman hekimlerin önereceği tedaviler, uygulanmalıdır. Başlıca tedavi uygulamaları, psikoterapi, ilaç tedavisi gibi yöntemlerdir.

Anksiyete İçin En Etkili Tedavi Yöntemi

Anksiyete bozukluğunun altında birçok sebep yatabilir. Bu sebeplerin başında, hastalık korkuları yer alır. Herhangi bir yakın aile ferdine ait, kronik bir hastalığın, sebep olduğu korkular. Anksiyete, alkol bağımlısı olan kişilerde de gelişebilir. Her türlü bağımlılığın bırakılması, önem taşır. Endişe bozukluğuna bağlı oluşan tedaviler de kaygının kontrol altına alınması, önem taşır.

Davranış terapisi bu konuda önemlidir. Tedavi yöntemleri, kesinlikle kişiden kişiye değişebilecek bir yapıdadır. Çok istenmese de bazı durumlarda, ilaç tedavisi de hekim tarafından önerilebilir. Anksiyete nasıl geçer? Bu konuda neler yapılabilir diyen hastalara öneri, olumlu düşünmek ve korkunun üzerine gitmektir. Bazı durumlarda, tevekkel bir bakış açısı önerilir. Manevi açıdan rahatlama sağlayacak ibadetler ve dinlenecek müzikler de tedaviyi destekleyecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir