Ağızda Acı Tat Neden Hissedilir?


Ağız ve Diş Sağlığı

Tat alma organımız olan dil, üzerinde bulunan tat tomurcukları ile besinlerin tatlarını algılar. Tat algılanması için öncelikle besin maddesinin ağza girmesi, tükürükte veya herhangi bir sıvı içerisinde çözünmesi gerekir. Bu şekilde besinlerin sahip oldukları ekşi, acı, tatlı ve tuzlu gibi tatlar dilimiz tarafından algılanır.

Bazı durumlarda herhangi bir besin yenmemesine rağmen ağızda acı bir tat hissedilebilir. Ağızda bu şekilde acı bir tat hissedilmesi durumu ”acı ağız sendromu” veya ”yanan ağız sendromu” olarak bilinir. Herkeste görülebilmesine rağmen bu durumun orta yaş üzerindeki kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Ağızda bu şekilde acı tat hissedilmesi bazı durumlardan kaynaklanabileceği gibi bu durumun hiçbir sebebi olmayabilir.

Ağızda Acı Tat Neden Hissedilir?

 • Diş, dişeti ve dil rahatsızlıkları ağızda acı tat hissedilmesinin nedenlerinden birisi olarak gösterilebilir. Çürüklerden, iltihaplanmalardan ve apselerden kaynaklanan acı tat, dil tarafından algılanarak bu durum ortaya çıkabilir.
 • Ağızda oluşan iltihaplanmaların yanında diğer viral enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonları da ağızda acı tat hissedilmesine neden olur.
 • Çeşitli alerjiler sonucunda burnun tıkanması, ağızdan nefes alınması ve ağız kuruluğu da ağızda acı tat oluşmasına yol açabilir.
 • Ağızda acı tat hissedilmesinin bir diğer nedeni de grip ve nezle gibi hastalıklarda burun ve sinüslerdeki mukus salgısının artması sonucunda meydana gelen geniz akıntılarıdır.
 • Reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları ağızda acılığa neden olabilir. Bu durumda mideden yemek borusuna kaçan mide asidi ağıza ulaşarak acı tat ile birlikte ağızda yanmaya da neden olur. Yüksek asit özelliğinden dolayı bu duruma yol açan mide asidi reflü dışında aşırı yemek yenmesi, yemekten sonra yatılması ve istifra edilmesi durumunda da ağıza ulaşarak acı bir tat bırakabilir.
 • Bazı romatizmal hastalıklar da ağızda acılık yaşanmasına yol açabilir. Bu durum romatizmal hastalığın ağızdaki tükürük salgısını bozmasından kaynaklanır. Bu şekilde tükürük ağız içerisinde etkili bir yıkama ve temizlik işlevi yerine getiremeyeceğinden ağız ve dilde kalan artıklardan dolayı ağızda acılık hissi yaşanabilir.
 • Dengesiz beslenmeye bağlı olarak vücudun yeterli vitamin ve mineral alamadığı durumlarda da ağızda acılık hissi oluşabilir. Acı ağız sendromunda en sık görülen nedenlerden biri olan bu durum özellikle B12 vitamini başta olmak üzere B kompleks vitaminlerinin yeterli alınmamasından kaynaklanır. Ayrıca demir ve çinko eksikliği de ağızda acılık nedenlerinden biridir. Bu gibi vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı dil üst yüzeyi zayıflayarak uyarılara çok daha açık hale gelir, dil yüzeyi pürüzlülüğünü kaybeder ve düz bir şekilde görünür.
 • Antibiyotikler, diyabet ilaçları ve tansiyon ilaçları gibi bazı ilaçların kullanımı sonucunda da yan etki olarak ağızda acılık durumu meydana gelebilir.
 • Sigara içilmesi ağız acılığının en önemli ve sık görülen nedenleri arasında yer alır. Bu durumda ağızda acı bir sıvı tadı alınır.
 • Alkol kullanımı da ağızda acı tat oluşumunda etkilidir. Ayrıca alkol içeren ağız gargaralarının da bu rahatsızlıkta etkili oldukları bilinmektedir.
 • Çok nadir görülen bir durum olsa da ağız boşluğunda oluşan kanserlerde, kanserli dokunun üzerinin hassasiyetinden dolayı ağızda acılık yaşanabilir.
 • Şeker hastalığının kontrolünün etkili şekilde yapılmadığı durumlarda ağızda acılık hissi bu hastalarda görülen belirtilen birisidir.
 • Bazı sinir sistemi hastalıklarından dolayı koku alma ile birlikte tat alma duyusu da etkilenerek ağızda acılık meydana gelebilir.
 • Hamilelik döneminde de hormonal değişimlere bağlı olarak ağızda acılık hissi yaşanabilir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.